ROYAL STRING QUARTET

 

ROYAL STRING QUARTET to dziś jeden z najbardziej dynamicznych kwartetów smyczkowych na świecie. W swoim repertuarze łączy wybitne dzieła przeszłości i nową muzykę, odważnie przekraczając granice gatunków. Zbiera entuzjastyczne recenzje dzięki interpretacjom klasyki, przyczynia się też do odkrywania mniej znanej w świecie muzyki polskiej. Współpracuje z wybitnymi artystami rozmaitych dziedzin muzyki, śmiało wpisuje się też w świat popkultury.

Międzynarodową karierę zespołu zapoczątkowało zaproszenie do programu BBC New Generation Artists. Od czasu nominacji do nagrody Royal Philharmonic Society, nagrody Borletti-Buitoni Trust oraz laurów w konkursach w Kuhmo i Banff, kwartet jest stałym gościem najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata, m.in. Wigmore Hall w Londynie, Concertgebou w Amsterdamie, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, wiedeńskiego i berlińskiego Konzerthausu, a także festiwali BBC Proms, Aldenburgh. Od 2012 r. jest kwartetem rezydującym Queen's University w Belfaście.

RSQ współpracuje z wytwórnią Hyperion, dla której zarejestrował płyty z muzyką Szymanowskiego, Lutosławskiego, Pendereckiego, a także album z kompletem kwartetów smyczkowych Góreckiego, wymieniany przez międzynarodową krytykę wśród najważniejszych interpretacji tego repertuaru. W marcu 2015 ukazała się najnowsza płyta kwartetu, prezentująca utwory Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna.

"Mieszać style i gatunki, schodzić z utartych ścieżek, łączyć fantastycznych artystów, którzy na co dzień nie spotykają się ani na scenie, ani nawet na antenie tej samej audycji radiowej" - to również motto organizowanego przez RSQ, warszawskiego cyklu koncertów "Kwartesencja". Gośćmi zespołu byli m.in. Angela Hewitt, Mark Padmore, Urszula Krygier, Andrzej Bauer, Martin Frost, Skampa Quartet, DJ Lenar, Kapela ze Wsi Warszawa, Kayah.

PROPONOWANE KONCERTY:

Recitale

Koncerty z orkiestrą